Dewar na ciekły azot w dermatologii – jakie ma zastosowanie? Wyjaśniamy

Dewar na ciekły azot w dermatologii – jakie ma zastosowanie? Wyjaśniamy

Dewar na ciekły azot w dermatologii – jakie ma zastosowanie? Wyjaśniamy

Ciekły azot to substancja, z której czerpie współczesna dermatologia. Dzięki niezwykle niskiej temperaturze -196°C, znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach medycznych i kosmetycznych, umożliwiając leczenie wielu problemów skórnych oraz poprawę estetyki ciała. Kluczowym elementem umożliwiającym bezpieczne i efektywne korzystanie z ciekłego azotu jest dewar na ciekły azot. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie ma zastosowanie w dermatologii i dlaczego jest niezbędny w pracy specjalistów.

Czym jest dewar na ciekły azot?

Dewar to specjalistyczny zbiornik przeznaczony do przechowywania i transportu cieczy kriogenicznych, w tym także ciekłego azotu. Pojemnik znakomicie trzyma temperaturę. To zasługa specjalnej konstrukcji i izolowanych ścian, pomiędzy którymi znajduje się próżnia techniczna. Dzięki temu możliwe jest dłuższe przechowywanie gazu w stanie ciekłym, w pożądanej temperaturze. Zarówno ciekły azot, jak i naczynia Dewara mają szerokie zastosowanie. Na dużą skalę substancję tę wykorzystuje się m.in. w dermatologii. W branży tej podstawowym narzędziem, które zapewnia bezpieczne i wygodne korzystanie z ciekłego azotu podczas zabiegów jest właśnie dewar.

Zastosowanie ciekłego azotu w dermatologii

Ciekły azot to niezwykle ważna substancja w dermatologii, wykorzystywana w wielu zabiegach. Wyjątkowe właściwości tego gazu znajdują zastosowanie w:

– krioterapii – ciekły azot jest stosowany do zamrażania i usuwania zmian skórnych, takich jak brodawki, kurzajki, znamiona czy włókniaki,

– leczeniu blizn i przebarwień – zamrażanie azotem pomaga w redukcji blizn potrądzikowych i przebarwień, poprawiając strukturę skóry,

– usuwaniu naczyniaków – krioterapia pozwala na skuteczne leczenie zmian naczyniowych, takich jak naczyniaki czy rozszerzone naczynia krwionośne,

– zabiegi estetycznych – ciekły azot jest wykorzystywany w kriomasażach, które poprawiają mikrokrążenie i redukują obrzęki.

O czym musisz pamiętać, odpowiedni dewar na ciekły azot?

Wybierając dewar na ciekły azot, musisz przede wszystkim pamiętać o doborze pojemności zbiornika. Powinna być adekwatna do częstotliwości i rodzaju wykonywanych zabiegów. Mniejsze naczynia są idealne do gabinetów, natomiast większe sprawdzą się w klinikach. W praktyce im większy pojemnik, tym dłużej możesz przechowywać w nim ciekły azot. Szeroki wybór różnych pojemności jest dostępny np. w e-sklepie Cryogenshop.pl. Znajdziesz tam naczynia, które spełniają normy bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie certyfikaty. Pamiętaj też o tym, żeby koniecznie zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez Ciebie dewar na ciekły azot był wykonany z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Bezpieczne korzystanie z dewara na ciekły azot – o czym należy pamiętać?

Obsługa naczynia kriogenicznego jest relatywnie łatwa. Jednak pracując z ciekłym azotem, musisz zachować ostrożność. Substancja – mimo że jest niepalna i nie wchodzi w reakcję z innymi związkami chemicznymi – może być groźna. Praca z nią wymaga więc przestrzegania zasad bezpieczeństwa. O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim zawsze używaj odzieży ochronnej – zakładaj rękawice, fartuch i okulary ochronne. Miej też na uwadze, że pojemniki z ciekłym azotem muszą być zawsze przechowywane w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przestrzeń ta musi być też oznaczona zgodnie z wymogami BHP. Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji, w której ciekły azot będzie miał bezpośredni kontakt z gołą skórą.